Публикувано - 2 септември 2023 г. Връзка към техническите подробности на жълтата книга: https://github.com/MorpheusAIs/Morpheus/blob/main/YellowPaper.md
Morpheus е създаден, за да стимулира първата peer-to-peer мрежа от персонални ИИ, известни като Smart Agents. Предоставянето на потребителите на Умни агенти с отворен код, които да се свързват с техните портфейли, Dapps и интелигентни договори, обещава да отвори света на Web3 за всички.
Най-накрая средностатистическият потребител може да разговаря със своя Smart Agent на нормален език и той да разбере въпроса и да предприеме действие въз основа на неговото намерение/одобрение. Този момент е подобен на начина, по който търсачката на Google отвори ранния интернет за широката публика чрез лесния си за използване уеб интерфейс в края на 90-те години на миналия век.
За да направим интелигентните агенти достъпни за всички и да увеличим децентрализацията на тяхната инфраструктура, предлагаме разработването на мрежата Morpheus. Мрежата Morpheus ще включва справедливо лансиран токен ("MOR" токен) за стимулиране на всичките четирима ключови участници в мрежата. А именно общността на строителите, създаващи интерфейси, програмистите, допринасящи за софтуера/агентите на Морфей, доставчиците на капитал, добавящи ликвидност, и тези, които предоставят изчисления, съхранение и честотна лента. Историята на Биткойн и Етериум добре показва, че свободната и открита конкуренция за оскъдни цифрови токени може да осигури мащабируема инфраструктура за публична блокчейн за дълги периоди от време.
Установени на пазара компании като OpenAI, Microsoft и Google използват големи езикови модели с близки източници, начисляват на клиентите лицензионни такси и печелят от данните на клиентите. Тези модели са цензурирани, крехки и работят в затворени градини. Съществува силно търсене на голям езиков модел с отворен код, който да е на разположение безплатно. Наскоро бяха пуснати Llama, Falcon и други LLM с отворен код, които бързо се доближават до точността на своите конкуренти с близки източници.
Това, което понастоящем липсва на тези LLM с отворен код, е стандартен графичен интерфейс, чрез който потребителите да могат да общуват с тях, API за разработчици, облачно решение за преместване между устройствата и начин за управление на потребителските данни и процеса на възстановяване. Именно тук се появява протоколът Smart Agent, който предоставя LLM с отворен код, който се изпълнява локално и се управлява от портфейла на потребителя Web3.
Въпреки това при подхода само на местно ниво все още липсва API, върху който разработчиците да надграждат, както и облачно решение, при което мрежа от потребители може да стартира софтуера на мощен хардуер, за да се даде възможност за използване на случаи като леки клиенти, при които потребителят не трябва да изтегля локално пълния възел или Smart Agent.
Morpheus ще предостави тези API и децентрализирани облачни функции, като стартира мрежа и токен, за да възнагради хората, предоставящи тази публична блокчейн инфраструктура на общността на Smart Agent. Като реализация на Протокола за интелигентни агенти, Morpheus се стреми да събере ресурсите, необходими за персонални ИИ, базирани на отворен код, които да се равняват и след това да надхвърлят възможностите на технологичните компании, предлагащи днес затворени модели на ГПТ.
Morpheus има много предимства веднага. Тъй като е роден в Web3, потребителят може да купува или продава криптовалути, да изпраща стабилни монети, да има достъп до интелигентни договори, да използва Dapps и DeFi услуги, към които днес не е свързан нито един ЖПМ. Регулаторните бариери, с които се сблъскват централизираните компании, им пречат да предлагат тези инструменти на потребителите, така че техните модели могат да разговарят за задачи, но не и да действат от името на потребителя в контекста на Web3. Работата с децентрализираната публична инфраструктура е по-евтина, отколкото плащането на Chat GPT лицензионна такса за всеки нов потребител.
Morpheus е алтернатива от типа на Linux за разработчици, които искат да могат бързо да завъртят нови агенти / LLM без никакви разходи. Потребителят може да запази собствеността върху своите бизнес или лични данни. По този начин се избягва изтичането на информация, хакването и атаките от страна на конкуренти. Чрез възнаграждаване на разработчиците за предоставяне на код не само за Morpheus, но и за изграждане на по-специализирани агенти, ще се развие опит за потребителите от типа App Store/ Agent Store. С постоянството на данните, подканите и историята, притежавани от потребителя, протоколът за интелигентни агенти се превръща в най-доброто решение за оперативна съвместимост в света на LLM и агентите.
И накрая, наличието на графичен потребителски интерфейс и използването на Electron, за да се инсталира с едно кликване, позволява на Morpheus да стане първият изкуствен интелект с отворен код, който преминава известния "Friedl Test". Това е праг, който измерва кога лекотата на използване на даден софтуер за първи път го прави достъпен за нетехнически настроени членове на широката общественост.
Нашето предложение предвижда това да става с жетон на Морфей (символ "MOR"). MOR се възнаграждава всеки ден с 24% за общността, 24% за капитала, 24% за изчисленията и 24% за програмистите. 4% за средства за защита.
Това отразява реалността, че за да може Морфей да се развива, той се нуждае от следното:
Общност - Строителите създават фронтендове/инструменти и въвеждат употреби в екосистемата на Морфей.
Капитал - осигурява финансирането на изчисленията и кода.
Изчислителна техника - Осигурява оборудването и мощността.
Програмисти - осигуряват интелигентността за използване на фронтендовете, капитала и изчисленията.
Предлагането на токени MOR е ограничено до максимум 42 000 000 токена, които някога ще съществуват. Разпределението ще започне с това, че и четирите групи ще спечелят токените, като предоставят на мрежата форми на доказателство за работа (труд) и доказателство за залог (капитал). Не се предвижда предварително добиване. Няма ранна продажба на токени. Просто честно стартиране.
Възнаграждението на блока ще започне от 14 400 MOR на ден и след това ще намалява с 2,468994701 MOR всеки ден, докато възнаграждението достигне 0 на ден 5833. Дотогава (след около 16 години), при условие че Морфей е в широка употреба, таксите ще са поели ролята на основен стимул. Такси, плащани на потребителите за техните данни, такси на доставчиците на изчисления, такси на доставчиците на капитал и такси на програмистите.
42 милиона токена MOR. 14 400 токена на ден, равномерно разпределени между потребителите от общността, капитала, кода, изчисленията.
- 3 456 токена за изчисления. Доказателствени транзакции за обслужвани API повиквания.
- 3 456 токена за код. Кодът на доказателството е предаден и обединен в репото на Morpheus.
- 3 456 токена за капитал. Доходност от Proof stETH, внесена, 50% разменена за MOR & останалата част заключена в AMM като доставчик на ликвидност.
- 3 456 токена за общността. Доказателство за изграждане на front end приложения и инструменти, които ангажират потребителите.
С остатъка, заделен за ресурси за защита: 576 токена на ден за тази цел.
Целта е MOR да осигури широка полезност в много от функциите на мрежата Morpheus. В резултат на това използването на токена MOR предлага механизъм за отчитане във веригата, който изчислява наградите въз основа на реалното използване на софтуера.
Разработчиците плащат MOR на доставчиците на изчисления за функции, надхвърлящи възможностите на местния хардуер за изпълнение. MOR плаща за повикванията на API на Morpheus за децентрализирани приложения, използващи протокола Smart Agent. Потребителите могат да плащат на MOR за специализирани агенти, пуснати от разработчиците. На свой ред разработчиците могат да плащат на потребителите на MOR за данни за обучение на нови LLM/Агенти.
Всички проекти преминават през фази на развитие. Важно е в началото да се използват ликвидни ресурси като ETH, за да се плаща на разработчиците и за оборудване. Етериум направи същото нещо, когато използва BTC от своята общност, за да плати за първоначалното кодиране на блокчейна си. Разликата тук е, че протоколът за интелигентни агенти вече е разработен и Морфей внедрява версия, за да разшири обхвата му, така че няма нужда от продажба от тълпата, преди проектът да започне да функционира. Токените на MOR ще бъдат възнаградени едва след като софтуерът бъде пуснат в действие.
Капитал - ETH, заключени в интелигентен договор, който генерира доходност (например ETH в договор за залагане на stETH Lido). 50% от доходността на stETH се обменя редовно в MOR чрез AMM, а другите 50% от доходността на stETH се съхраняват като stETH в пула като доставчик на ликвидност. Така че участниците в капитала добавят приблизително 50% MOR и 50% stETH, за да увеличат с течение на времето ликвидността на пула AMM MOR / stETH.
- Капитал, Стойността на тяхната доходност от ETH ще бъде изчислена спрямо цялата внесена доходност от ETH и доходността от MOR, която ще им бъде възнаградена пропорционално.
- Изчисляване, Доставчиците на изчисления получават MOR за подканите на потребителите, на които отговарят.
- Програмисти, Програмистите получават MOR за приносите, които правят към софтуера на Морфей и които се обединяват.
- Общност, Създателите на общността получават MOR за фронтовете, инструментите, употребата и стойността, която внасят в мрежата на Morpheus.
- Капитал, Развива се баланс между блоковите награди и спечелените такси.
- Изчисляване, Развива се баланс между блоковите награди и спечелените такси.
- Кодери, Развива се баланс между блоковите възнаграждения и получените такси.
- Общност, Баланс между блоковите възнаграждения и спечелените такси се развива.
- Капитал, Таксите за осигуряване на ликвидност на ETH за токена MOR ще осигуряват по-голямата част от техните възнаграждения.
- Изчисления, Таксите, плащани на доставчиците на изчисления, ще формират по-голямата част от техните награди.
- Кодери, таксите, които се плащат на кодерите, ще формират по-голямата част от техните награди.
- Общност, таксите, плащани от потребителите, ще осигурят по-голямата част от наградите им.
Обърнете внимание, че това не е график. По-скоро всяка фаза е описание на част от жизнения цикъл. Може да са необходими години, за да може общността да се разрасне и да узрее през всяка фаза, а възнаграждението за блок изтича след около 16 години. Този дълъг график на разпределение има за цел да даде време токените да бъдат възнаградени на много широка основа в световен мащаб. Също така плавното ежедневно намаляване на блоковите награди в продължение на много години дава на всички участници време да постигнат мащаб и да преминат от ранните субсидирани награди към работа единствено от таксите, които печелят.
Още от стартирането на Биткойн хората спорят за това "какво ще се случи, когато блоковите възнаграждения най-накрая спрат?" За да избегнем този безполезен дебат в контекста на Морфей и за да продължим да привличаме нови програмисти, общност, доставчици на изчисления и капитал дълго в бъдещето, предлагаме "опашна емисия" на MOR токени. Тази "опашна" емисия на MOR ще започне след емитирането на последните MOR токени на 5833-ия ден от графика за разпределение.
Емисията на опашката ще бъде изчислена, като се прегледа броят на изгорените MOR токени през последните 5833 дни и се определи стойността на емисията на опашката да бъде 50% от изгореното количество. Тази стойност на емисиите от опашката ще бъде емитирана през следващия период от 5 833 дни. Но в никакъв случай хвостовата емисия няма да бъде по-голяма от 16% от тогавашните MOR в обращение.
Например, ако средно 25% от токените MOR са били изгорени през първите 5 833 дни, тогава 10 500 000 MOR ще са били изгорени по време на първия график за емисии. След това, като приложим стойността на 50% от емисиите на опашката, изчисляваме, че 5 250 000 MOR могат да бъдат възнаградени през втория период от 5 833 дни. Това прави около 16,6 % от 31 500 000 MOR, останали в обращение. Съответно тази сума ще бъде допълнително намалена до 5 040 000 MOR (16% от токените в обращение), които ще бъдат възнаградени през втория период от 5 833 дни, или ~864 MOR на ден.
След приключването на втория период от 5833 дни този процес ще се повтори. Емисията на опашката ще бъде изчислена отново, като се прегледа броят на изгорените MOR токени през последните 5 833 дни и се определи стойността на емисията на опашката да бъде 50% от изгореното количество. Тази стойност на емисиите от опашката ще бъде емитирана през следващия период от 5833 дни. Но в никакъв случай хвостовата емисия няма да бъде по-голяма от 16% от тогавашните MOR в обращение.
Например, отново, ако през втория период са изгорени 25% от токените MOR, това се равнява на 9 135 000 MOR, изгорени през втория график за емисии. Тогава 4 567 500 MOR могат да бъдат възнаградени през третия период от 5 833 дни. Тъй като обаче това число е повече от 16% от тогавашните 27 405 000 MOR, останали в обращение, то ще бъде намалено на 4 384 800 MOR, за да се приведе в съответствие с 1% годишни награди (спрямо токените в обращение).
Този процес се повтаря завинаги в бъдещето.
Дългосрочен резултат. Около 1% от годишните награди на MOR (спрямо броя на MOR, които тогава са в обращение) ще бъдат на разположение за бъдещи програмисти, изчисления, общност и капитал.
ВАЖНА ЗАБЕЛЕЖКА: Това не променя естеството на твърдия лимит на доставките от 42 милиона MOR. Тъй като графикът на емисиите на опашката по дефиниция е само част от изгорените жетони MOR, по този начин жетонът MOR може да става все по-дефицитен с всеки период от 5833 дни.
По-долу е показана унифицираната крива на предлагането на MOR, показваща първия период от 5833 дни и добавяща дългите емисии от 17-та до 256-та година. Ако приемем примера за 25% средна скорост на изгаряне на MOR през епохите.
Пълният възел на Морфей се доставя с портфейл или потребителят може да свърже съществуващия си портфейл. Това позволява на потребителя да подписва и изпраща транзакции, препоръчани от неговия интелигентен агент. Така потребителите ще могат да участват в доказателствата чрез софтуера на Морфей. Въпреки това от доставчиците на капитал не се изисква да имат пълен възел, например. Те могат да взаимодействат директно с интелигентните договори на Етериум/Арбитрум, като използват stETH.
Дефиницията за Доставчик на капитал е някой, който предоставя доходност от stETH на мрежата Морфей, която се превръща в Ликвидност, притежавана от протокола. Този интелигентен договор на Доставчик на капитал ще предоставя 50% от произведената доходност от stETH на суаповата функция на Морфей. Суапът купува MOR токени от автоматичен маркет мейкър (АММ), след което ги добавя в пула на АММ, а другите 50% от stETH доходността се заключва в АММ като Ликвиден доставчик. Това ще осигури ликвидност на всички онези програмисти, членове на общността и доставчици на изчисления.
Цялата доходност на stETH, получена от вашия депозит, се превръща в ликвидност, притежавана от протокола (PoL). Доходността остава като PoL за неопределено време, но можете да изтеглите своите stETH, когато пожелаете.
В резултат на това Доставчикът на капитал ще получава MOR токени всеки ден пропорционално на общата си внесена доходност от stETH. Например, ако има 100 Доставчици на капитал, всеки от които е допринесъл с по 1 stETH доходност на първия ден, когато мрежата стартира, тогава всеки от тях получава 1% от 3456 MOR токена всеки ден = 34,56 MOR.
Беше предложено този процес на внасяне на доходност, размяна и добавяне на ликвидност да се нарича "TCM". Съкращение от "машина за технокапитал" в чест на философа на e/acc Беф Езос.
Определението за код е някой, който е изтеглил пълния възел на Морфей, свързал е портфейла си и е предоставил агент, интелигентен договор или друг софтуер на мрежата на Морфей.
Кодерът ще изпрати транзакция на МОР към интелигентния договор на Кодера, за да регистрира своя агент/интелигентен договор или софтуер. Кодерът ще включи в бележката на транзакцията следните метаданни.
- A. IPFS връзка към крайната точка на своя софтуер в полето за бележки на MOR транзакцията при регистрацията.
- Б. Криптографски подпис, подобен на този, с който разработчиците подписват/удостоверяват версиите на приложенията.
- В. Номер на версията на софтуера.
- Г. Хеш на състоянието на програмата, така че потребителите да могат да проверят дали това е валидно и непроменено копие.
Участниците в базата данни на Morpheus се възнаграждават пропорционално на цялата кумулативна разработка, извършена в хранилището, измерена чрез приноса на работа в еквивалент на пълно работно време (FTE). Например, ако има 10 програмисти, всеки от които е допринесъл с 10% от времето на FTE при стартирането на мрежата, тогава всеки от тях получава 10% от 3456 MOR жетона всеки ден = 345,6 MOR. Това изчисление се актуализира всеки месец въз основа на кумулативния принос на FTE време на текущата версия на основната мрежа на софтуера Morpheus.
След като се появят специализирани агенти или инструменти, или вериги (последователност от подкани/извиквания към МЛНЗ), които са оперативно съвместими с Morpheus, тогава половината (50%) от наградите ще отидат при техните разработчици. Възнаграждението ще се изчислява пропорционално на използването на тези агенти. Например, ако има 10 разработчици, които са създали 10 агента, всеки от които генерира 10 % от използването на агенти в мрежата на Морфей. Интелигентният договор на Морфей ще изчислява тези статистически данни за използването чрез транзакции MOR. Тогава софтуерните програмисти на Морфей ще получат 50% от наградата MOR, а всеки разработчик на специализиран агент ще получи 5% от токените = 172,8 MOR на разработчик в този пример.
Голяма част от водещите изследвания, които са направени в тази област на "Доказателство за принос", са дело на добрите хора от протокола TEA. Включително Макс Хауел, разработчикът на Home Brew. Връзка към документа с подробностите. Морфей може да обмисли използването на TEA след стартирането си през 2024 г.
Дефиницията за доставчик на изчисления е, че той е изтеглил пълния възел на Морфей, свързал е портфейла си и е готов да получава API / LLM / изчислителни заявки от други потребители на Морфей. Предоставените изчисления могат да бъдат изчислени чрез включване на подписана транзакция, генерирана от интелигентния агент, с връщане на резултата от транзакцията на MOR.
Доставчикът на изчисления ще изпрати MOR транзакция на интелигентния договор на доставчика на изчисления, за да регистрира крайната точка на API за получаване на заявки. Доставчикът на изчисления ще включи в паметта на транзакцията следните метаданни.
- A. IPFS връзка към своята API крайна точка в полето за бележка на MOR транзакцията при регистрацията.
- Б. Криптографски подпис, подобен на този, с който разработчиците подписват/удостоверяват версиите на приложенията.
- В. Номер на версията на софтуера Morpheus, който използват.
- Г. Хеш на състоянието на програмата, така че потребителите да могат да проверят дали това е валидно и непроменено копие.
Пропорционалните такси за MOR транзакции, изгорени от всеки доставчик на изчислителни услуги, служат като доказателство за статута на доставчика на изчислителни услуги и печелят част от MOR токените всеки ден.
Например, ако има 100 Доставчици на изчисления на ден 1, когато мрежата стартира, тогава всеки от тях получава пропорционално възнаграждение въз основа на количеството MOR, което е изгорил чрез такси. В този случай, ако приемем, че всеки от 100-те доставчици на изчисления е изгорил 100 MOR, тогава 1% от 3456 MOR токена всеки ден = 34,56 MOR.
За да отговаря на условията за получаване на заявки за изчисления, адресът на доставчика на изчисления трябва да HODL MOR токени. Заявките ще бъдат насочвани към API на доставчиците на изчислителни услуги пропорционално на MOR, които те са ходели, в сравнение с всички други регистрирани доставчици на изчислителни услуги.
Дефиницията за Community Builder е, че те са изтеглили пълния възел на Morpheus, свързали са портфейла си и използват API на Morpheus, за да предоставят front ends на потребителите и инструменти за разработчици. Предоставеният от тях принос може да бъде изчислен чрез включване на подписана транзакция, генерирана от интелигентния агент, с връщане на резултата от транзакцията на MOR.
Създателят на общността ще изпрати транзакция MOR на интелигентния договор на създателя на общността, за да регистрира крайната точка на API за получаване на заявки. Създателят на общността ще включи в паметта на транзакцията следните метаданни.
- A. IPFS връзка към техния фронтенд или инструмент чрез крайна точка в полето за бележка на MOR транзакцията при регистрацията.
- Б. Криптографски подпис, подобен на начина, по който разработчиците подписват/удостоверяват версиите на приложенията.
- В. Номер на версията на софтуера Morpheus, който използват.
- Г. Хеш на състоянието на фронт енда/инструмента, така че потребителите да могат да проверят дали това е валидно и непроменено копие.
Пропорционалните такси за MOR транзакции, изгорени от всеки строител на общности, служат като доказателство за статута на строителя на общности и печелят част от MOR токените всеки ден.
Например, ако на първия ден от стартирането на мрежата има 100 строители на общности, всеки от тях получава пропорционално възнаграждение въз основа на количеството MOR, което е изгорил чрез такси. В този случай, ако приемем, че всеки от 100-те строители на общности е изгорил по 100 MOR, тогава 1% от 3456 MOR токена всеки ден = 34,56 MOR.
Токените Morpheus (MOR) първоначално ще бъдат присъждани на слой 1 на Ethereum и ще има обвит MOR токен (wMOR), който ще съществува на Arbitrum за целите на плащания и други действия, свързани с MOR.
Обърнете внимание, че Морфей не трябва да заделя награди MOR за блокчейн консенсус или изпълнение на транзакции в разпределена счетоводна книга благодарение на изграждането върху Етериум и 2-ри слой Arbitrum.
Притежателите на MOR ще могат да изпратят транзакция към интелигентните договори на MOR и да поискат своите награди MOR по всяко време. Те могат също така да изтеглят своите стЕти по всяко време.
Най-добрите системи избират най-малък брой магически числа и вместо това оставят свободния пазар да решава възможно най-много променливи. Таксите са чудесен пример за това. Вместо да избере произволна такса, която да начислява вместо това, Морфей оставя тези числа на потребителите, разработчиците, доставчиците на капитал и изчисления. Например, ако даден доставчик на изчисления може да предложи цена от 0,02 долара за 1000 езикови токена за своя LLM и потребителят реши да я плати, тогава това е цената, която пазарът е готов да плати. С ускоряването на изчисленията цените вероятно ще се променят и затова е по-добре тези и други променливи да се оставят на тези, които използват софтуера Morpheus.
Такси за изчисления Размерът на таксата се определя от потребителите и доставчика на изчисления. Възможност за заплащане на изчисления и изгаряне на MOR токени с всяка такса. Отворен пазар, който да се развива с течение на времето. Свободен пазар за изчисления вместо консенсус или привилегировани възли.
Такси за код/интелигентен агент Размер на таксата, определен от програмиста и приет от потребителя. Възможност за заплащане на такса и изгаряне на MOR токени с всяка такса. Отворен пазар, който да се развива с течение на времето. Свободен пазар за код вместо консенсус за задачите.
Такси за капитал Размер на таксата, определен от ЛП и приет от потребителя. Възможност за заплащане на такса & изгаряне на MOR токени с всяка такса. Отворен пазар, който да се развива с течение на времето. Свободен пазар за капитал вместо консенсус по отношение на касата.
Размер на таксата, определен от потребителите и приет от купувача на данни. Възможност за плащане на такса и изгаряне на MOR токени с всяка такса. Отворен пазар, който да се развива с течение на времето. Свободен пазар за данни.
Всички такси се заплащат в местни MOR токени, което създава естествено търсене в системата с нарастването на употребата.
Използване на таксите за стимулиране на честните агенти и възстановяване на загубите в случай на грешки
Друга важна употреба на MOR и ETH в мрежата на Морфей ще бъде компенсирането на потребителите в случай на грешки на Smart Agents / Smart Contract failures. Вярваме, че курирането и изграждането на репутация, подкрепена с икономически ресурси, ще бъде ключово за повишаване на доверието в интелигентните агенти и за наличието на източник на финансиране за справяне с възникнали грешки, бъгове и други проблеми. След сериозна грешка и последвалото твърдо разклонение на Биткойн през 2010 г. един от първите разработчици на ядрото на име Гавин Андресен се зае да изплати Биткойн на миньорите, които бяха загубили възнагражденията си поради твърдото разклонение. Това действие беше важно и бързо разреши проблема с твърдата вилица, но беше ad hoc.
Признавайки предварително, че софтуерът никога не е съвършен, и отделяйки 4% от ресурсите на MOR, за да изплати на засегнатите от грешка в кода. Общността на разработчиците на Морфей ще служи като оракул за разпознаване на това кога даден бъг или грешка е имал икономически ефект върху потребител, доставчик на изчисления или капитал. Предварително определен набор от грешки ще бъде обхванат от тези ресурси, за да включва грешки в интелигентния договор на Морфей или локалната инсталация.
За по-широка защита може да се обмисли интеграция с Nexus Mutual или подобна мрежа за интелигентни договори/децентрализирана защита, за да се покрият крайните случаи с агенти/интелигентни договори, които искат да бъдат включени в магазина за агенти на Morpheus или по-добре класирани от алгоритъма SmartContractRank.
Вместо да се съхраняват лични данни в самата мрежа на Морфей, което би било прекалено скъпо и би представлявало централизираща сила, физическите лица ще държат частните ключове, контролиращи достъпа до техните данни, подкани и портфейли. Самите данни ще се съхраняват чрез стандарта IPFS и мрежата Filecoin за децентрализирано дългосрочно съхранение. Използвайки Filecoin EVM и DeFi за добив, може да се организира постоянно повтарящо се съхранение. Алтернативно, потребителите могат да плащат годишно в стил ЕНС за съхранение. Подходът и запазване на частния портфейл Web3 като ключ за движение/възстановяване на тези данни на различни устройства, когато потребителят сменя компютрите или телефоните си.
Реализацията на Morpheus на протокола за интелигентен агент ще бъде директно разклонение на съществуващото локално репо. Най-съществената промяна ще бъде актуализирането на SmartContractRank, за да се включат знания за токена MOR и неговите функции при захранването на мрежа от интелигентни агенти.
MOR токенът на Morpheus се разработва като Smart Contract на Ethereum чрез стандарта ERC20 за заменяеми токени. Повечето интелигентни договори са на Ethereum, а виртуалната машина на Ethereum се е превърнала в лингва франка на Web3 пространството. За да намалим разходите за газови такси за изпращане на дневни награди, ще използваме слой 2 на Ethereum, наречен Arbitrum.
Вярваме, че изборът на блокчейн на Ethereum е най-доброто начално място, като се има предвид, че действията по веригата, като например залагането на ETH, могат да бъдат потвърдени само от интелигентен договор, работещ на същата верига. Освен това валидирането на веригата на кодиране чрез домейни ENS или публични адреси на Ethereum добавя още едно средство за свързване на предоставения код с портфейла на кодиращия, който го е предоставил. Запис, до който интелигентният договор на Морфей има достъп ежедневно.
Също така, доказателствата за нулево знание за мащабируемост и поверителност са ключови за много случаи на употреба. Така че започването с тези възможности още в първия ден ще постави общността на интелигентните агенти в най-добра позиция за бъдещето. Arbitrum е в процес на добавяне на ZK технологии, голяма част от които вече са в действие.
В краткосрочен план този избор на технологичен стек осигурява Морфей директно в сигурността на слой 1 на Етериум с намалените разходи за газ на слой две. В средносрочен план този избор осигурява и път за разширяване на Morpheus към други блокчейн системи, съвместими с втория слой на Ethereum и EVM.
С подобряването на оперативната съвместимост между публичните блокчейн вериги Morpheus ще се стреми да обслужва всички създатели на Web3 AI Agent в различните общности на разработчици, съвместими с EVM / solidity. Ние признаваме силните общности на строителите на Arbitrum, Polygon, OP Stack, Base, Arbitrum, Avalanche, Polkadot, Solana, Filecoin & Cosmos, които споделят сходна визия и ценности. Морфей е възможен днес само благодарение на инструментите, изградени от разработчиците в много от тези вериги.
За да се избегне изтичането на лични данни при изпращането на подкани към партньорската мрежа на доставчиците на изчислителни услуги Morpheus, софтуерът трябва да се стреми да използва версиите на големите езикови модели за напълно хомоморфно криптиране (FHE), когато те бъдат публикувани. Също така с появата на хардуерно ускорение за FHE през 2024/2025 г. се предвижда разходите за тези изчисления да достигнат равностойност с обработката на обикновен текст.
- Пример за LLM https://huggingface.co/blog/encrypted-llm
- Пример за EVM https://www.fhenix.io/
Мрежата на Морфей започва с локалната инсталационна версия 0.0.1, след което продължава с интелигентните договори с токена MOR и след това с пълния софтуер на възела.
Интелигентните договори, които изчисляват възнагражденията на MOR, трябва да бъдат обстойно тествани чрез тестова мрежа, преди да бъдат внедрени в главната мрежа.
Също така ще има еднократно 90-дневно забавяне (известно като период на стартиране) между момента, в който главната мрежа започне да изчислява наградите, и момента, в който тези MOR токени могат да бъдат предявявани/изпращани от потребителите. Този период на стартиране ще гарантира, че достатъчно MOR токени са готови за обращение, за да изпълняват полезните функции на мрежата.
За да се стартира AMM, за тази цел ще бъдат използвани 4% от MOR токените, предназначени за защитните фондове (51 444 MOR към 90-ия ден).
Тези стъпки ще гарантират, че 1 286 111 MOR ще могат да бъдат заявени в началото на 91-ия ден в основната мрежа и по този начин ще се избегне екстремният недостиг на токени, както се случи при стартирането на Zcash, когато само няколко токена бяха на разположение от първия ден на добива. Този проблем отне на пазара седмици, за да достигне равновесие и да установи рационално определяне на цените. Morpheus избягва този проблем с 90-дневния период на подготовка, като по този начин подготвя предлагането на токени с достатъчно токени, за да изпълни своята полезност и да установи рационално определяне на цените.
След като MOR токените могат да бъдат заявявани и изпращани, мрежата Morpheus може да даде възможност за MOR транзакции за заплащане на API повиквания, потребителски агенти и валидиране на кол на участниците в мрежата.
Близо сме до важен момент в историята. С Морфей всеки ще има мощен личен ИИ, способен да мисли заедно с него и да предприема действия в негова полза. По същия начин, по който персоналният компютър и търсачката овластиха индивида, днес имаме същата възможност с личните ИИ. Протоколът за интелигентни агенти обединява правилната комбинация от възможности с LLM, агенти и Web3. Morpheus разширява тези възможности в публична мрежа, способна да ускори масовото разпространение и използване на интелигентни агенти.
Вярваме, че икономическото съгласуване на стимулите в крайна сметка е начинът, по който ще осигурим най-добрите резултати от навлизането на интелигентните агенти. Помогнете ни да осигурим бъдеще с отворен код, без разрешения и безплатно за всички.
Получих имейл от разработчик на име Морфей на 2 септември 2023 г. с горното предложение.
Дейвид: "В момента, в който се появят нови хора, които са в състояние да се справят с проблема, те трябва да се справят с него,
Намерете по-долу предложение за стартиране на "Morpheus - A Network For Powering Smart Agents".
Документът излага икономиката на токените, технологичния стек и средствата за изчисляване на доказателствата за справедливо възнаграждаване на общността, програмистите, доставчиците на капитал и изчисления с токени.
Този документ се предоставя безплатно на общността на интелигентните агенти и е достъпен в публичното пространство.
Освободете ума си.
Morpheus