Skip to content

Latest commit

 

History

History
65 lines (38 loc) · 3.98 KB

index.md

File metadata and controls

65 lines (38 loc) · 3.98 KB
bg layout title summary
rails2.jpg
default
Optymalizacja transportu
Strona główna

Zaawansowana optymalizacja w służbie niezawodnego i efektywnego transportu publicznego

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II"

Cel projektu

Celem projektu jest demonstracyjne zastosowanie technologii optymalizacyjnej (klasyczno-kwantowej) do rozwiązywania rzeczywistych problemów optymalizacyjnych, wspierając ekologiczny transport publiczny oraz uwzględniając perspektywę lokalnej społeczności.

Cel projektu zostanie zrealizowany poprzez opracowanie algorytmów optymalizacyjnych (oraz sposobów ich potencjalnego wdrożenia) służących poprawie jakości funkcjonowania transportu publicznego. Docelowo opracowane w ramach projektu metody umożliwią planowanie niezawodnego i optymalnego transportu publicznego dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, a w szczególności osiągnięcie i utrzymanie wysokiego poziomu satysfakcji pasażerów pomimo występowania i propagacji zaburzeń. W wyniku projektu powstaną: demonstracyjne algorytmy (tzw. proof of concept), oprogramowanie pozwalające na rozwiązywanie problemów zaburzeń w transporcie publicznym oraz publikacje naukowe dotyczące wyżej wymienionych zagadnień.

Zespół projektowy

  • kierownik: dr hab. Krzysztof Domino

  • wykonawcy: prof. dr hab. Zbigniew Puchała dr hab. Bartłomiej Gardas dr hab. inż. Łukasz Pawela

Współpraca z partnerem

W ramach projektu planuje się utworzenie nowych kanałów współpracy z partnerem będącym operatorem transportu publicznego na obszar województwa śląskiego.

Planujemy wielokanałową współpracę poprzez:

  1. Transfer wiedzy od partnera do wnioskodawcy. W szczególności, identyfikację problemów powodujących zaburzenia w odniesieniu do specyfiki pracy partnera, oraz wypracowanego podejścia partnera do problemu.
  2. Transfer wiedzy dwukierunkowy. Wspólna praca nad problemami związanymi z zaburzeniami w transporcie publicznym.
  3. Transfer wiedzy od wnioskodawcy do partnera, przeprowadzenie prezentacji, seminariów, prezentacja oprogramowania rozwiązującego realne problemy.

Konsultacje/warsztaty online z udziałem społeczności pasażerów

Planujemy konsultacje online dedykowanych dla społeczności pasażerów korzystających z transportu publicznego w województwie śląskim. W ramach konsultacji zostaną przedstawione założenia projektu, jak również zostaną pozyskane informacje od pasażerów, które będą użyte w pracach nad algorytmami kładącymi szczególny naciski na satysfakcję pasażerów. Podczas konsultacji zostaną również zaprezentowane częściowe oraz ostateczne wyniki badań w projekcie.

Pierwsze konsultacje/warsztaty będą miały miejsce w 2024 roku, a ich celem będzie pozyskanie wiedzy od społeczności pasażerów w kwestii ich oczekiwań i doświadczenia przy korzystaniu z transportu publicznego.

Publikacje naukowe

Celem publikacji naukowych jest zapoznanie środowiska naukowego z wynikami pionierskich badań, a w szczególności dotyczących poniższych zagadnień.

  1. Kodyfikacja satysfakcji pasażera oraz powiązanie jej z oczekiwaniami dotyczącymi pewnego i odpornego transportu publicznego.
  2. Rozwiązywanie problemów z dziedziny ograniczania zaburzeń w transporcie publicznym, biorąc pod uwagę lokalną specyfikę.
  3. Metodologia oraz opracowanie nowych algorytmów ze szczególnym naciskiem na nowatorską technologię obliczeń kwantowych.

Popularyzacja projektu

  1. Publikacje w prasie branżowej.
  2. Prezentacje wyników z wykorzystaniem nowoczesnych mediów takich jak Twitter, Instagram, YouTube.

Finansowanie

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II"

![logomnisw]({{ site.images | relative_url }}/logo1.png) ![logonds]({{ site.images | relative_url }}/logo2.png)